Is een APX-contract interessant?

Met een energieleverancier kun je een contract afsluiten voor een vaste contractperiode, maar je kunt ook kiezen voor een flexibel contract. Dit wordt ook wel een APX-contract genoemd. Flexibele tarieven kun je nadeel door ondervinden, maar in een dalende markt kan het ook goedkoop uitpakken.

 

Met een flexibel energiecontract profiteer je optimaal van dalende energieprijzen, maar het is wel een vorm van speculeren. Je kunt namelijk niet voorspellen hoe de prijzen zich ontwikkelen. Een APX-contract is een soort spotmarkt van stroomkosten en gasprijzen. De prijs kan elk moment veranderen door het toenemen of het afnemen van de vraag naar energie.

 

Op warme dagen wordt er meer stroom opgewekt via zonnepanelen en op dagen met veel wind leveren windmolens meer op. Door economische ontwikkelingen en fluctuaties in vraag en aanbod zijn de prijzen voor olie en gas sterk veranderlijk. Met een APX-contract ga je mee in deze grillen.

 

In een markt met dalende prijzen is een APX-contract interessant

Sinds september 2020 zijn de elektraprijzen hard aan het stijgen. In het afgelopen half jaar was je dus slecht uit met een APX-contract. Het tegenovergestelde was het geval in de periode van februari 2019 tot en met augustus 2020. In deze periode was je met een APX-contract zeer gunstig uit. De prijzen voor stroom zijn in deze periode met ongeveer 23% gezakt. Voor de tarieven voor gas waren de voordelen nog veel groter. In deze periode is het tarief gezakt met 46%.

 

In een stijgende markt moet je dieper in de buidel tasten

Het nadeel van speculeren is dat je ook een slechtere periode kunt treffen, en dat is dus het geval vanaf september 2020. Aan elektra was je in de periode tot februari 2021 ongeveer 27% meer kwijt, in vergelijking met de tarieven van september 2020. Dit is al een groot verschil, maar de verschillen zijn bij de gastarieven nog veel groter, namelijk een stijging van 84%. Uiteraard wordt het verschil voor een groot deel veroorzaakt door de stijging van het verbruik door koud weer.

 

Om je een indruk te geven hoe grillig de markt is, zie je de fluctuaties in de tarieven in onderstaand grafiek.

 

 Met een APX-contract ben je sterk afhankelijk van grillen

De tarieven voor gas zullen in februari 2021 weer veel hoger liggen dan in januari. In februari was het ruim één week extreem koud met nachttemperaturen onder de -10, dus werd er veel meer gas verbruikt. Een stijgende prijs is een logisch gevolg. Met een vast contract zorgt het energiebedrijf voor het verdelen van de lasten over één boekjaar. Ook dan verschillen de kosten per maand sterk, maar daar merk je niets van door de verdeling over één jaar. Het verschil in gasverbruik wordt het badkuipmodel genoemd. In de wintermaanden kan het verbruik aan gas 10 keer hoger zijn dan in de zomer.

 

Wat houdt het badkuipmodel in?

Aan de hand van de cijfers kunnen we dit het beste uitleggen. Het model geldt hoofdzakelijk voor het gasverbruik, omdat daarin een groot verschil zit tussen het verbruik in de zomer en de winter. In de winter van 2019/2020 kwamen de kosten van gas uit op €0,14 tot €0,19. In de zomer liggen de tarieven lager, namelijk op €0,05 tot €0,07. Hierdoor ontstaat het badkuipmodel zowel qua kosten als verbruik:

 

Kosten –

 

 

 

Verbruik –

 

Liever kiezen voor een collectief tarief met een vaste prijs

Door middel van onze gespreide collectieve inkoop, bieden wij VvE’s een scherpe vaste tariefstelling. Hierdoor ondervangen wij de grillen van de markt en betaalt men nooit te veel.

 

UPDATE – 8 december 2021:

 

De afgelopen 10 maanden zijn de energietarieven met gemiddeld 200% gestegen en dat is te zien aan de APX-tarieven sinds 1 januari 2021:

 

Elektriciteit
Piek Dal Gas
januari  €                  0,0717  €                  0,0565  €                  0,2584
februari  €                  0,0671  €                  0,0518  €                  0,2286
maart  €                  0,0632  €                  0,0531  €                  0,2315
april  €                  0,0622  €                  0,0612  €                  0,2586
mei  €                  0,0693  €                  0,0615  €                  0,3055
juni  €                  0,0904  €                  0,0810  €                  0,3429
juli  €                  0,0958  €                  0,0867  €                  0,4159
augustus  €                  0,1047  €                  0,0891  €                  0,4933
september  €                  0,1548  €                  0,1385  €                  0,6802
oktober  €                  0,2016  €                  0,1564  €                  0,9502
november  €                  0,2278  €                  0,1748  €                  0,8619
Incl. regiotoeslag, excl. energiebelasting, ODE en btw.

 

 

Ter vergelijking hierbij de vaste collectieve tarieven die wij hebben gerealiseerd voor 2021 & 2022:

 

Elektriciteit
Piek Dal Gas
2021  €                  0,0537  €                  0,0422  €                  0,1999
2022  €                  0,0955  €                  0,0800  €                  0,2525
Incl. regiotoeslag, excl. energiebelasting, ODE en btw.

 

 

Zowel de elektra- als gastarieven zijn bij APX bijna 2x zo hoog op dit moment en die stijging zet op dit moment door. Voordeel: APX-contracten kunnen praktisch altijd per direct worden omgezet, dus kunt direct profiteren van lagere vaste tarieven. Zelfs nog voor 2021.

 

Upload hier uw nota & ontvangt direct een deelnameformulier ter ondertekening.

 

Energiescan

Wilt u weten wat wij voor u kunnen besparen? Middels een op maat gesneden advies maken wij inzichtelijk hoeveel uw VvE precies kan besparen. De scan is altijd geheel kosteloos en vrijblijvend. Binnen 2 werkdagen ontvangt u een advies op maat per e-mail. Het enige dat u hoeft te doen is een (recente) maand- of jaarnota van uw leverancier uploaden in onderstaand vlak. Heeft u meerdere aansluitingen? Geen probleem: u kunt meerdere nota’s uploaden.
 • Sleep bestanden hierheen of
  Max. bestandsgrootte: 128 MB, Max. aantal bestanden: 5.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Geef een antwoord

  Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.